„Fortum“ priklausanti ekologiškos elektros gamintoja Loviisa švenčia 40 metų jubiliejų

„Fortum“ priklausanti ekologiškos elektros gamintoja Loviisa švenčia 40 metų jubiliejų


1977 m. vasario 8 d., arba lygiai prieš 40 metų, „Fortum“ priklausanti Loviisa jėgainė, kuri yra pirmosios Suomijos atominės elektrinės 1-asis blokas, buvo prijungta prie nacionalinių elektros tinklų, o tų pačių metų gegužės 7 d. prasidėjo komerciniam naudojimui skirtos elektros energijos gamyba. Antrasis elektrinės blokas, kuris užbaigtas maždaug po trejų metų, prie nacionalinių elektros tinklų prijungtas 1980 m. lapkričio mėn. Per savo veikimo istoriją Loviisa jėgainė iš viso pagamino 288,2 TWh elektros energijos – t. y. tiek, kiek per metus jos suvartoja daugiau kaip 17 milijonų elektros energija šildomų vienbučių individualių namų.


„Pirmoji Suomijos atominė elektrinė projektuota derinant ir sujungiant Rytų, Vakarų bei Suomijos technologijas, o Loviisa jėgainė yra praktinis tokio derinimo ir jungimo rezultatas. Puiki veikimo istorija, tarptautinio lygio apkrovos koeficientai ir išskirtinis saugumas rodo, kad eksploatacinės parengties aspektu ši elektrinė iš tiesų yra viena geriausių pasaulyje atominių elektrinių,“ – teigia Loviisa jėgainės direktoriaus pavaduotojas Thomas Buddas.


Šiandien pirmojo bloko vidutinis apkrovos koeficientas yra 86,9 proc., o antrojo – 88,6 proc. Vidutinis abiejų blokų apkrovos koeficientas – 87,7 proc. Apkrovos koeficientas rodo, koks yra per tam tikrą laikotarpį faktiškai pagaminamos elektros energijos apimties ir jėgainės nominalaus galingumo santykis. Siekiant padidinti nominalų galingumą, elektrinė ne kartą buvo modernizuojama, todėl tuo pačiu pagerėjo ir jos saugumas bei patikimumas. Šiandien kiekvieno bloko bendrasis galingumas yra 526 MWe, tuo tarpu kai pradinis blokų galingumas buvo tik 440 MWe.


„Loviisa jėgainę plėtojome laikydamiesi nuolatinio tobulinimo principo. Šiuo metu įgyvendinama didžiausia per visą jėgainės istoriją investicijų programa, kuri užtikrins saugią, patikimą ir pelningą elektros energijos gamybą iki pat leidimo eksploatuoti blokus pabaigos, t. y. iki 2027 m. ir 2030 m.,“ – pabrėžė T. Buddas.


Būdama švarios energijos gamintoja, Loviisa jėgainė, taigi, ir atominė energija, kuri visiškai neteršia aplinkos anglies dioksidu, vaidina reikšmingą vaidmenį mažinant klimato kaitą. Šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekis, kurį per savo būties ciklą atominės elektrinės išmeta į aplinką, yra toks pat nedidelis, kaip ir vėjo bei saulės energijos jėgainių ir hidroelektrinių. Jei elektros energija, kurią Loviisa jėgainė pagamins per visą savo būties ciklą, būtų buvusi gaminama anglimi kūrenamoje jėgainėje, į atmosferą būtų buvę išmesta apie 230 mln. tonų anglies dioksido.


XX a. aštuntajame dešimtmetyje, t. y. tuo metu, kai buvo statoma Loviisa atominė elektrinė, Hästholmeno saloje vykusiose statybose dirbo apie 3000 žmonių. Šiandien kiekvieną dieną jėgainėje dirba apie 500 „Fortum“ darbuotojų ir beveik 100 nuolat dirbančių specialistų iš kitų įmonių.

 

Loviisa jėgainė


2016 m. Loviisa atominės elektrinės, kuri visiškai priklauso bendrovei „Fortum“, apkrovos koeficientas buvo 91,1 proc. Jei palygintume su kitomis pasaulyje veikiančiomis atominėmis elektrinėmis, kuriose sumontuoti suslėgtojo vandens reaktoriai (PWR), šis rodiklis buvo vienas geriausių. Iš viso elektrinėje pagaminta 8,33 TWh elektros energijos, t. y. apie 13 proc. Suomijoje pagamintos elektros energijos. Šiuo metu čia dirba apie 500 „Fortum“ darbuotojų ir 100 nuolatinių rangovų. 2016 m. į Loviisa atominę elektrinę „Fortum“ investavo 100 mln. eurų.


* * *


„Fortum“ yra pirmaujanti švarios energijos įmonė, tiekianti elektros energiją ir šildymo bei vėsinimo paslaugas, taip pat išmaniuosius sprendimus, didinančius išteklių vartojimo efektyvumą. 62% įmonės pagamintos energijos yra be CO2. „Fortum“ veiklą vykdo Šiaurės ir Baltijos šalyse, Rusijoje, Lenkijoje ir Indijoje. 2016 m. bendrovės „Fortum“ pardavimai siekė 3,6 mlrd. eurų. „Fortum“ korporacijoje dirba apie 8000 žmonių. Kompanijos akcijos kotiruojamos NASDAQ OMX Helsinki vertybinių popierių biržoje.

 

Daugiau informacijos – www.fortum.lt