„Fortum“ taikosi į pasaulines bioproduktų rinkas perdirbdama žemės ūkio atliekų ir medienos biomasę

„Fortum“ pradeda vykdyti svarbų plėtros projektą, leisiantį gaminti didelės vertės produktus iš žemės ūkio atliekų ir medienos biomasės, kuri pakeis iškastinį kurą ir kitas neatsinaujinančias žaliavas. Šiam 14,4 milijono eurų vertės dvejų metų trukmės projektui didelę paramą išreiškė „Business Finland“. Projekto metu „Fortum“ ir jos technologijų bei perdirbimo partneriai vykdys tyrimus siekdami sukurti pramoninę ekosistemą, kurioje, įmonėms bendradarbiaujant, biomasė bus perdirbama biokaimuose. Biologinio pagrindo žaliavų ir kitų medžiagų paklausa sparčiai auga, pavyzdžiui, tekstilės pramonėje. Nagrinėjamas ne tik medienos biomasės naudojimas, bet ir galutinio žemės ūkio biomasės, pvz., šiaudų, apdorojimo galimybės.

„Vienas iš lapkritį atnaujintos „Fortum“ strategijos prioritetų yra stengtis augti naujose srityse, kuriose gali praversti įmonės dabartinė kompetencija ir būsimos technologijos. „Fortum“ jau įgijo daug patirties naudodama biomasę centralizuoto šilumos tiekimo veikloje, be to, daug dirbame kurdami žiedinę ekonomiką. Gyvename pasaulyje, kuriame natūralių išteklių kiekis mažėja, todėl norime būti tarp išteklių naudojimo efektyvumo lyderių. Galvojant apie pasaulio ateitį, biomasė yra vertinga žaliava, iš kurios galima gaminti gerokai daugiau vertingų produktų nei šiandien“, – sakė Risto Sormunen, „Fortum“ Bio2X programos vadovas.

„Norime investuoti į bendradarbiavimo tinklų kūrimą, nes tik bendradarbiaudami galime pasiekti pokyčių pakankamai greitai. Tai galėtų būti puiki galimybė Šiaurės šalių bioekonomikos ateičiai. Suomija čia turi daug patirties, tą rodo ir šiame sektoriuje dirbančių startuolių skaičius. Mūsų užduotis – suburti šios srities ekspertus ir išplėsti gamybą iki komercinių apimčių“, – sakė „Fortum“ projektų vadovė Hanne Wikberg.

Šis projektas bus „Business Finland“ vykdomos programos „Bio and Circular Finland“ – kuria siekiama paversti Suomiją žiedinės ekonomikos lydere – dalis.

Bendroji informacija:

• Perdirbama biomasė apima medienos žemės ūkio atliekų biomasę, netinkamą naudoti kaip maistas, pvz., šiaudus.

• Biomasę sudaro trys pagrindiniai komponentai: celiuliozė, hemiceliuliozė ir ligninas.

• Paprastai vertingų produktų gamyboje naudojama tik celiuliozė. Bet pasitelkus „Fortum“ naudojamas technologijas, vertingais produktais galima paversti ir hemiceliuliozę bei ligniną.

• Pavyzdžiui, celiuliozę galima naudoti gaminant ekologišką tekstilę; hemiceliuliozė gali būti naudojama kaip maisto ir kosmetikos produktų žaliava, o ligninas gali praversti gaminant klijus.

• Šiaudų perdirbimas turi didžiulį potencialą visame pasaulyje: šiuo metu didelė jų dalis yra sudeginama, t. y. visai neperdirbama. Be to, šiaudų deginimas laukuose labai teršia aplinką.

* * *

„Fortum“ yra pirmaujanti švarios energijos įmonė, tiekianti elektros energiją ir šildymo bei vėsinimo paslaugas, taip pat išmaniuosius sprendimus, didinančius išteklių vartojimo efektyvumą. „Fortum“ veiklą vykdo Šiaurės ir Baltijos šalyse, Rusijoje, Lenkijoje ir Indijoje. 2017 m. bendrovės „Fortum“ pardavimai siekė 4,5 mlrd. eurų. „Fortum“ korporacijoje dirba apie 9000 žmonių. Kompanijos akcijos kotiruojamos NASDAQ OMX Helsinkio vertybinių popierių biržoje.

„Fortum“ Lietuvoje priklauso UAB „Fortum Heat Lietuva“, kuri valdo įmones UAB „Fortum Klaipėda“ (95%), UAB „Fortum Joniškio energija“ (66,2%) ir UAB „Fortum Švenčionių energija“ (50%). Taip pat įmonei priklauso 19,64% AB „Klaipėdos energija“ akcijų ir 49% UAB „Kauno kogeneracinė jėgainė“ akcijų.

Daugiau informacijos – www.fortum.lt

Kontaktams: Andrius Kasparavičius, atstovas spaudai, tel. +37069817740, andrius@koko.lt