„Fortum“ nustos naudoti anglį Espe 2025 m. – įgyvendinus projektą „Espoo Clean Heat“, centralizuoto šilumos tiekimo sistema neišmes į aplinką anglies dioksido

Espo

„Fortum“ ir Espo miestas įsipareigojo sustabdyti anglies dioksido išmetimą į aplinką centralizuoto šilumos tiekimo tinkle Espo, Kauniaineno ir Kirkonumio rajonuose trečiajame dešimtmetyje. Pasirengimo darbai paspartėjo priėmus naują tarpinį tikslą – atsisakyti anglies naudojimo 2025 metais. Pagreitintas anglies dioksido poveikio neutralumo trečiajame dešimtmetyje projektas buvo pavadintas „Espoo Clean Heat“.

„Fortum“ sprendimas atsisakyti anglies naudojimo centralizuoto šilumos tiekimo sistemoje ir siekti, kad į aplinką nebebūtų išmetama anglies dioksido, yra svarbiausia klimato politikos priemonė Espe. Espas sieks tapti anglies junginių aspektu neutraliu miestu jau kitame dešimtmetyje. Kaip JT miestas-bandytojas Espas įsipareigojo kurti sprendimus, padedančius miestams išvengti aplinkos taršos anglies dioksidu. Svarbus vaidmuo tenka energetikos projektams. Nauji švarios energijos sprendimai, kuriami ir diegiami Espe, yra puikūs tvarios inovacijos pavyzdžiai visam pasauliui“, – teigia Espo miesto meras Jukka Mäkelä.  

„Pirmojo iš dviejų anglimi kūrenamų blokų eksploatacija bus nutraukta jau kitą vasarą. Kad galėtume visiškai atsisakyti anglies kūrenimo, ieškome naujų sprendimų – nuo duomenų centrų, nuotekų ir pramonės atliekinės šilumos naudojimo iki elektrinių šilumos siurblių, geoterminės energijos, išmaniųjų reguliavimo apkrova sprendimų ir bioenergijos. Daugiausia dėmesio skiriame šildymo sprendimams, kuriuose nenaudojamas degimas, todėl vyriausybės programoje numatyti mažesni nei šiandien elektros mokesčiai prie centralizuoto šilumos tiekimo tinklo prijungtiems šilumos siurbliams ir duomenų centrams bus svarbūs siekiant mūsų tikslo“, – sakė Timo Piispa, „Fortum“ Suomijos šildymo ir vėsinimo padalinio vadovas.

Aiškūs žingsniai anglies junginių aspektu neutralaus centralizuoto šilumos tiekimo link

Remiantis apklausos duomenimis,* suomiai mano, kad įmonės turi atlikti svarbesnį vaidmenį kovojant su klimato kaita nei visuomenė apskritai. „Fortum“ ir Espo miestas jau ėmėsi svarbių veiksmų siekdami pakeisti anglį anglies junginių aspektu neutraliais sprendimais: naujoji Kivenlahti biošildymo jėgainė bus prijungta kitą vasarą, Otaniemi geoterminės energijos jėgainės eksploataciją tikimasi pradėti vėliau kitais metais, o naujas šilumos siurblių blokas, naudosiantis atliekinę šilumą iš nuotekų, pradės veikti Suomenoja elektrinėje 2021 metais. Įgyvendinus šias priemones, centralizuota šilumos gamyba Espe bus 50 % neutrali anglies junginių aspektų jau 2022 m. Atsisakius anglies naudojimo 2025 m., ši vertė padidės iki maždaug 85 %.

„Duomenų centrų įrengimas Espe ir geoterminės šilumos naudojimas šiuo metu yra įprasti plėtros projektai. Kartu svarbu didinti energijos vartojimo efektyvumą bei naudoti pažangųjį šildymo valdymą pastatuose – tai jau daroma visuose „Espoon Asunnot“ butuose. Ypač daug dėmesio skiriame bendradarbiavimui projektuose, kuriuose energija gaminama nenaudojant deginimo“, – pasakoja Pasi Laitala, Espo tvarios plėtros departamento direktorius.

Suomiai ne itin gerai žino, kaip veikia centralizuotas šilumos tiekimas

Centralizuotas šilumos tiekimas yra dažniausias pastatų šildymo būdas Suomijoje: „Finnish Energy“ duomenimis beveik 60 procentų naujai pastatytų plotų šildoma tiekiant šilumą centralizuotai. Bet „Fortum“ atlikta apklausa rodo, kad suomiai ne itin gerai žino, kaip centralizuotas šilumos tiekimas veikia: daugiau nei trečdalis suomių nežino, kaip gaminama centralizuotai tiekiama šiluma.

„Centralizuoto šilumos tiekimo principas labai paprastas: naudojant pasirinktą technologiją šildomas vanduo, tada jis cirkuliuojamas požeminiais vamzdžiais ir šildo pastatus. Poveikis klimatui daugiausia priklauso nuo to, kokia technologija naudojama vandeniui šildyti. Kaip automobilių pramonėje atsisakoma vidaus degimo variklių, taip ir mes ieškome būdų gaminti šilumą nenaudodami degimo, pavyzdžiui, elektriniais šilumos siurbliais, kurie leidžia išgauti atliekinę šilumą. Šiaurės šalių elektros rinkoje 80 % elektros jau yra neutrali anglies junginių aspektu“, – sako Piispa.

*Apklausa 2019 m. vasarą vyko „Bilendi Finland“ internetinėje platformoje, joje dalyvavo 1250 Suomijos gyventojų.

* * *

„Fortum“ yra pirmaujanti švarios energijos įmonė, tiekianti elektros energiją ir šildymo bei vėsinimo paslaugas, taip pat išmaniuosius sprendimus, didinančius išteklių vartojimo efektyvumą. „Fortum“ veiklą vykdo Šiaurės ir Baltijos šalyse, Rusijoje, Lenkijoje ir Indijoje. 2017 m. bendrovės „Fortum“ pardavimai siekė 4,5 mlrd. eurų. „Fortum“ korporacijoje dirba apie 9000 žmonių. Kompanijos akcijos kotiruojamos Nasdaq Helsinkio vertybinių popierių biržoje.

„Fortum“ Lietuvoje priklauso UAB „Fortum Heat Lietuva“, kuri valdo įmones UAB „Fortum Klaipėda“ (95%), UAB „Fortum Joniškio energija“ (66,2%) ir UAB „Fortum Švenčionių energija“ (50%). Taip pat įmonei priklauso 19,64% AB „Klaipėdos energija“ akcijų ir 49% UAB „Kauno kogeneracinė jėgainė“ akcijų.

Daugiau informacijos – www.fortum.lt

 

Kontaktams: Andrius Kasparavičius, atstovas spaudai, tel. +37069817740, andrius.kasparavicius@partners.fortum.com