„Fortum“, BASF ir „Nornickel“ pasirašė bendradarbiavimo sutartį akumuliatorių perdirbimo srityje

„Fortum“, BASF ir „Nornickel“ pasirašė ketinimų protokolą planuodamos įkurti akumuliatorių perdirbimo grupę Harjavaltoje, Suomijoje, skirtą elektrinių transporto priemonių rinkai. Tai leis sukurti sėkmingą „uždaro ciklo“ grandinę ir pakartotinai naudoti kritinius metalus, esančius panaudotuose akumuliatoriuose.

Naudojant metalus iš perdirbtų akumuliatorių naujiems akumuliatoriams gaminti galima pastebimai sumažinti CO2 išmetimų kiekį elektrinių transporto priemonių gamybos pramonėje. Papildomai sumažinti išmetamus CO2 kiekius galima perdirbimo procese naudojant elektrą iš atsinaujinančiųjų šaltinių Suomijoje.

„Perdirbdami vertingus ličio jonų akumuliatoriuose esančius metalus galime sumažinti elektrinių automobilių akumuliatorių gamybos poveikį aplinkai, nes jais papildome kobalto, nikelio ir kitų kritinių metalų tiekimą iš pirminių šaltinių. Anksčiau įsigijome sparčiai augančią Suomijos įmonę „Crisolteq“, turinčią daug patirties mažo CO2 poveikio hidrometalurgijos srityje, ir dabar labai didžiuojamės, kad „Fortum“ galės padidinti vertingų medžiagų atgavimo iš ličio jonų akumuliatorių normą nuo 50 % iki daugiau nei 80 %“, – teigia Tero Holländer, „Fortum“ perdirbimo ir atliekų padalinio verslo plėtros skyriaus vadovas.

BASF ketina taikant bendradarbiaujančių įmonių sukurtus procesus perdirbtas medžiagas naudoti savo planuojamoje akumuliatorių medžiagų pirmtakų gamykloje Harjavaltoje, Suomijoje.

„Akumuliatorių medžiagų gamybos ir perdirbimo derinys padės siekti žiedinės ekonomikos, nes uždarys ciklą“, – teigia Tim Ingle, BASF brangiųjų metalų, chemikalų ir akumuliatorių perdirbimo padalinio viceprezidentas. – „Siekdami paskatinti perėjimą prie elektros naudojimo, daugiausia dėmesio skiriame didelio energijos tankio katodinių aktyviųjų medžiagų sprendimams ir efektyviam ličio išgavimui perdirbant akumuliatorius.“

Šalys siekia skatinti atsakingą perdirbtų žaliavų gamybą ir naudojimą akumuliatorių rinkoje.

„Modernus perdirbimo cechas šalia „Nornickel Harjavalta“ sustiprins jos kaip vienos tvariausių nikelio perdirbimo įmonių pasaulyje pozicijas. Ši struktūra idealiai tinka tvariam dviejų svarbiausių metalų ličio jonų akumuliatoriuose perdirbimui. Perdirbimo sprendimų tobulinimas ne tik padės siekiant „Nornickel“ tikslo sumažinti savo CO2 pėdsaką ir didinti tvarumą – jis labai svarbus, kad pramonė galėtų patenkinti augančią kritinių metalų paklausą elektrinių transporto priemonių sektoriuje,“ – sakė Joni Hautojärvi, „Nornickel Harjavalta“ generalinis direktorius.

* * *

„Fortum“ yra pirmaujanti švarios energijos įmonė, gaminanti ir tiekianti elektros energiją ir teikianti šildymo bei vėsinimo paslaugas, taip pat išmaniuosius sprendimus, didinančius išteklių vartojimo efektyvumą. „Fortum“ kviečia savo klientus ir visuomenę prisidėti prie švaresnio pasaulio kūrimo. Įmonėje dirba daugiau nei 8000 specialistų Šiaurės Europos ir Baltijos šalyse, Rusijoje, Lenkijoje ir Indijoje. 2018 metais „Fortum“ pardavimo apimtys pasiekė 5,2 milijardo eurų, o 57 % elektros gaminama neišskiriant į aplinką CO2. „Fortum“ akcijos kotiruojamos „Nasdaq“ Helsinkio vertybinių popierių biržoje.  

„Fortum“ Lietuvoje priklauso UAB „Fortum Heat Lietuva“, kuri valdo įmones UAB „Fortum Klaipėda“ (95%), UAB „Fortum Joniškio energija“ (66,2%) ir UAB „Fortum Švenčionių energija“ (50%). Taip pat įmonei priklauso 19,64% AB „Klaipėdos energija“ akcijų ir 49% UAB „Kauno kogeneracinė jėgainė“ akcijų.

Daugiau informacijos – www.fortum.lt

Kontaktams: Andrius Kasparavičius, atstovas spaudai, tel. +37069817740, andrius.kasparavicius@partners.fortum.com