Su žeme sulyginta „Fortum“ Inkoo anglimi kūrenama jėgainė

Baigėsi dar vienas Suomijos pramonės istorijos laikotarpis, kurį vainikavo simbolinis įvykis: 2020 m. kovo 24 d. saugiai susprogdintas paskutinis Inkoo savivaldybėje veikusios „Fortum“ anglimi kūrenamos jėgainės kaminas. Birželio pradžioje „Fortum“ Meri-Pori anglimi kūrenama jėgainė galutinai pereis į Energetikos agentūros nacionalinę pikinės apkrovos rezervinės galios sistemą ir tai reikš, kad Suomijoje nebelieka anglimi kūrenamų jėgainių, kurios elektros energiją gamintų komerciniais tikslais.

„Sprendimą nugriauti Inkoo anglimi kūrenamą ir tuo metu Šiaurės šalyse didžiausią jėgainę mes priėmėme 2016 m. Tai buvo plataus masto sprendimas, priimtas įgyvendinant mūsų strategiją elektros energijos gamybai nebenaudoti anglies. Džiugu, kad šiandien nugriovimo darbai jau saugiai užbaigti, ir kad mums pavyko pasiekti aukštą antrinio perdirbimo lygį,“ – komentuodamas naujieną, pasakė „Fortum“ prezidentas ir generalinis direktorius Pekka Lundmark.

Didžiulės Inkoo anglimi kūrenamos jėgainės nugriovimas tapo ryškiu antrinio perdirbimo ir pakartotinio naudojimo pavyzdžiu: galimas dalykas, kad bus perdirbta ir dar kartą panaudota daugiau kaip 90% medžiagų, kurios liko nugriovus jėgainę. Technologinė įranga bus panaudota kitose „Fortum“ jėgainėse arba atsarginių dalių forma parduota kitiems elektros energijos gamintojams. Rinkoje yra labai didelė metalo laužo paklausa. Likęs Inkoo jėgainės metalas nugabentas į įvairias Suomijos vietas pakartotiniam naudojimui. 2018 m. pavasarį metalo laužo krovinys iš Inkoo laivu nuplukdytas į Turkiją, kur buvo išlydytas ir vėl panaudotas statybos pramonėje.

Betono nuolaužos, kurios liko nugriovus pastatus, buvo sumaltos ir išvalytos. Jos bus panaudotos išlyginant žemę jėgainės zonoje ir kaip senų anglies pelenų rezervuarų užpildas.

Taip pat siekiama pakartotinai panaudoti ir senosios jėgainės vietą Joddböle (Inkoo savivaldybė) apylinkėje. Ši vieta idealiai tiktų dideliam Suomijos arba pasauliniam duomenų centrui ir būtinoms palaikymo paslaugoms, nes šiame rajone yra išskirtinai tvirtas elektros energijos tiekimo tinklas, senosios jėgainės aušinimo infrastruktūra ir giluminis uostas. Be to, važiuojant iš Helsinkio ir Helsinki-Vantaa tarptautinio oro uosto automobiliu, vietovė pasiekiama per valandą.

„Mes aktyviai dirbame siekdami į šį rajoną pritraukti naujus pramonės sektorius, kurie senosios jėgainės rajone sukurtų naujas darbo vietas,“ – pabrėžė Pekka Lundmark.

* * *

„Fortum“ yra pirmaujanti švarios energijos įmonė, gaminanti ir tiekianti elektros energiją ir teikianti šildymo bei vėsinimo paslaugas, taip pat išmaniuosius sprendimus, didinančius išteklių vartojimo efektyvumą. „Fortum“ kviečia savo klientus ir visuomenę prisidėti prie švaresnio pasaulio kūrimo. Įmonėje dirba daugiau nei 8000 specialistų Šiaurės Europos ir Baltijos šalyse, Rusijoje, Lenkijoje ir Indijoje. 2018 metais „Fortum“ pardavimo apimtys pasiekė 5,2 milijardo eurų, o 57 % elektros gaminama neišskiriant į aplinką CO2. „Fortum“ akcijos kotiruojamos „Nasdaq“ Helsinkio vertybinių popierių biržoje.  

„Fortum“ Lietuvoje priklauso UAB „Fortum Heat Lietuva“, kuri valdo įmones UAB „Fortum Klaipėda“ (95%), UAB „Fortum Joniškio energija“ (66,2%) ir UAB „Fortum Švenčionių energija“ (50%). Taip pat įmonei priklauso 19,64% AB „Klaipėdos energija“ akcijų ir 49% UAB „Kauno kogeneracinė jėgainė“ akcijų.

Daugiau informacijos – www.fortum.lt

Kontaktams: Andrius Kasparavičius, atstovas spaudai, tel. +37069817740, andrius.kasparavicius@partners.fortum.com